Arama yapmak için hangi platformu kullanıyorsunuz? 

Zoom kullanıyoruz. Ücretsiz bir hesap oluşturabilir ve uygulamayı telefonunuza, tabletinize veya dizüstü bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 

Ne tür bir öğretim programı kullanıyorsunuz? 

Belirli bir öğretim programı kullanmadığımızı belirtmekten gurur duyuyoruz. Hedeflerinizi gerçekleştirmenizde size yardımcı olmak için buradayız. Derslerimizi sizin ihtiyaç ve hedeflerinize dayandırır, her ders içeriğini oluşturmak için bir çok kaynak kullanırız. 

Ders oturumuna geç kalırsam ne olur? 

Eğitmen/danışman, çağrı birkez planlandıktan sonra “5 dakika” ve sonrasında “5 dakika” görüşme hattında gecikmeyi bekleyebilir.
On dakika sonra müşteriden belirtilen sürede hiçbir iletişim olmazsa, danışman çıkış yapma hakkına sahiptir ve görüşme iptal edilir ve telafi edilemez. 

Yeniden planlanması gereken herhangi bir oturumun en az 24 saat önceden yapılmasını gerekir. Nadir olarak “son dakika” iptali durumunda, çağrı yeniden programlanabilir. Yıl içinde 3’ten fazla son dakika iptali olamaz.
Son dakika iptali = bir oturumun planlanan başlama saatine iki saatten az süre kala iptal edilmesidir. Örneğin: 

Çağrı saat 11: 00’de planlanlı/başlayacak. Müşteri 5 dakika içinde gelmeyip, saat 11: 07’de geliyor. Oturum 11: 35’e sona erer.
Çağrı saat 11: 00’de planlanlı/başlayacak. 10 dakika sonra, müşteri gelmemiş ve iletişim kurmamış. Danışman oturumdan ayrılır ve randevu iptal edilir. 

Çağrı saat 11: 00’de planlanlı/başlayacak. Müşteri mesaj göndermiş ve geç kalacağını ve 11: 15’te giriş yapabileceğini söylemiş. Danışman bekler ve çağrı 11: 35’e sona erer.
Çağrının 5 dakikalık “bekleme” süresinin toplam oturum süresine eklenmesi veya eklenmemesi danışmanın takdirindedir. 

İnternet bağlantımla ilgili sorun yaşıyorsam ne yapmalıyım? 

Hem danışmanlardan hem de müşterilerden, güvenli internet bağlantısı olan bir yerde oturum düzenlemelerini istiyoruz.
Müşteri çağrı/oturum sırasında bağlantısını kaybederse ve teknik sebepten dolayı tekrar bağlanamıyorsa / devam edemiyorsa, çağrı (ücret ödemeden) yeniden ayarlanabilir. Bu durum çok fazla gerçekleşirse, cağrı tekrar planlanmaz. 

Danışman internet bağlantısında sorun yaşıyorsa ne olur? 

Danışman teknik bağlantı sorunları yaşıyorsa, çağrı, müşteriye uygun bir zamanda, yeniden planlanır. Eğer danışman böyle bir sorun yaşarsa, lütfen info@fenerenglish.com adresinden yönetime bildirin. 

Para iadesi alabilir miyim? 

Herhangi bir sebepten dolayı memnun değilseniz veya oturumlara katılamıyorsanız, satın aldığınız tarihten sonraki 10 gün içinde % 95 oranında geri ödeme alabilirsiniz. On gün sonra, iade katılınan oturumların sayısına orantılı olarak iade edilir. Bir ay sonra tüm satışlar kesinleşir. 

Oturumları/seanslar hangi gün ve saatlerde düzenliyorsunuz? 

Pazartesiden cumaya normal çalışma saatlerinde akşamları ve pazar günleri de düzenlenebilmektedir. Oturum gün/saat uygunluğu hakkında özel sorularınız varsa veya rezervasyon takviminde bulunmayan bir saat talep etmek istiyorsanız, info@fenerenglish.com adresine e-posta gönderiniz. 

Bir eğitmene mi atanıyorum? 

İlerlemenizi izleyen bir danışmanınız olacaktır ve o kişiyle mümkün olduğu kadar fazla seans planlamanızı öneriyoruz. Ancak, isterseniz başka bir danışmanla istediğiniz zaman randevu planlayabilirsiniz.